motoare in CC cu reductor

Echipamente MIG/MAG de vanzare.

Noi si second-hand

Postby nickrvl » Sun Mar 23, 2008 4:13 pm

Stie cineva unde sau daca se gasesc motoare in CC cu reductor, gen cele de la stergatoarele de parbriz, sau pentru cine stie cele folosite la instalatiile de sudura MIG/MAG la tensiune alimentere cuprinsa intre 24V si 42V si curent aproximativ 10A?
nickrvl

Postby satAcaby73 » Fri Oct 16, 2009 6:54 am

o sa schimb condensatorul ca am, dar vad ca daca iau firele de la encodere si le departez de firele de la motoare ba merge ba nu merge, si ma gandeam la o ecranarece zici e bun un fire de retea stp, e cel cu foita metalica si cu fir legat la masa intre encodere si mc, cat si a motoarelor.Da o intrebare: in soft cum as putea sa fac, si pls daca poti sa ma indrumi spre o carte in care gasesc cum se aleg condensatoarle si bobinele, respectiv rezistentele pentru a face o filtrare.Mersi.
satAcaby73

Postby D.snuts » Fri Oct 23, 2009 5:32 pm

pe motoare avem de 0,22pF,dar pe encodere am avut de 0,22uF si nu mergea bine citirea. Acuma am vrea sa punem fir de la encodere la mc ecranate da nu stim daca cele de retea FTP ar fi ok . Mai avem un fir litat tot cu ecranare dar nu e torsadat ca acela de retea.
D.snuts

Postby satAcaby73 » Sun Oct 25, 2009 8:18 pm

Pai alimentezi cu 5V separat dar masa cum ai traso? Daca toate sursele au masa in acelasi punct si curentul de la motoare se intoarce in sursa pe aceeasi cale pe care vine si masa la MCU apare cadere de tensiune pe traseul ala ground bounce parca ii zice
satAcaby73

Return to MIG/MAG